Z końcem lipca w życie weszło nowe rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które zastąpiło dotychczasowe rozporządzenie z dnia 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę - w tym obywateli Ukrainy, Białorusi, Mołdowy, Gruzji oraz Rosji.
Nowe rozporządzenie dotyczy, podobnie jak i poprzednie, kwestii zatrudniania cudzoziemców z 5 państw Europy Wschodniej - Ukrainy, Białorusi, Mołdowy, Rosji i Gruzji na okres 6 miesięcy w skali roku. Największy nacisk położono w nim na kwestie wymogów do spełnienia przez pracodawców decydujących się na rekrutację pracowników z zagranicy – przedsiębiorcy decydujący się na zatrudnienie cudzoziemca muszą sprecyzować obecnie takie dane, jak nazwa zawodu, miejsce wykonywania pracy, rodzaj umowy z pracobiorcą, a także wysokość wynagrodzenia.
Pracodawca jest również zobowiązany zawrzeć w oświadczeniu informację o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w oparciu o rynek lokalny - choć urzędy sprawdzać tego nie będą, pracodawca musi się liczyć z późniejszymi kontrolami. Rozporządzenie stanowi istotny krok w celu ograniczenia potencjalnych nadużyć ze strony wielu polskich firm, czego dowodem jest również doprecyzowanie liczby podmiotów, z którymi pracownik może nawiązać stosunek pracy w ciągu 6 miesięcy w skali roku. Dotąd stosowne rozporządzenie nie określało, że pobyt pracowniczy obcokrajowca może trwać maksymalnie pół roku z 12 miesięcy niezależnie od liczby firm, w których jest zatrudniony, tym samym wyeliminowano potencjalne nieścisłości z tym związane.
Na stronach Ministerstwa Pracy znaleźć można zaktualizowane wzory formularzy oświadczeń i pouczeń.
Brak komentarzy:
Nowe komentarze są niedozwolone.