piątek, 4 listopada 2011

Procedury zatrudnienia pracowników ze Wschodu

Wraz ze wzrostem zainteresowania tematem rekrutacji pracowników ze Wschodu pojawiło się zapotrzebowanie na wiedzę jak takie kadry pozyskać i - co równie istotne - sprowadzić do kraju. Zmiany w polskim prawie spowodowały, że - dajmy na to - pracownicy z Ukrainy nie powinni mieć problemu z uzyskaniem pozwolenia na pracę w Polsce. Szybka procedura, nie wymagająca wielkiego zaangażowania ze strony ani pracodawcy, ani pracownika pozwala pracować obywatelom Ukrainy, Białorusi, Mołdowy, Rosji i Gruzji przez 6 miesięcy w ciągu roku w Polsce. Nieco bardziej skomplikowanie wygląda to w przypadku pracowników z państw, które nie podchodzą pod rozporządzenie o powierzaniu pracy cudzoziemcom bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. W ich przypadku stosowane są tradycyjne, pełne procedury uzyskania zezwolenia.

Standardowa, tradycyjna procedura uzyskania zezwolenia na pracę wymaga od pracodawcy dostarczenia szeregu dokumentów i uzyskanie stosowanych pozwoleń ze strony Urzędów Wojewódzkich. Jest to proces bardziej skomplikowany i co równie ważne - dość długotrwały. Standardowo wyrobienie zezwoleń na pracę trwa między 2 a 3 miesiące w przypadku takim, jak pracownicy z Azji. Jest jednocześnie jedynym rozwiązaniem, jeśli pracodawcy zależy na kadrach pochodzących z bardziej odległych zakątków świata. Są też plusy, pracodawca nie musi się obawiać (jak w przypadku oświadczeń o zamiarze zatrudnienia obcokrajowca, wyrabianych na okres półroczny), że pracownik może mu za chwilę zniknąć. Zatrudnienie w oparciu o pełne zezwolenie na pracę to okres od roku (minimum) do nawet 3 lat.


Mimo bardziej skomplikowanej procedury należy pamietać, że sam proces jest obecnie i tak znacznie uproszczony w porównaniu do tego, z czym jeszcze do niedawna musieli zmagać się pracodawcy myślący o personelu z Afryki, czy Azji. W ciągu ostatnich dwóch lat zrezygnowano m.in.z obowiązku uzyskania od Wojewody tzw. przyrzeczenia zatrudnienia cudzoziemca, ograniczono konieczność dokonywania testów rynku pracy, obniżono również koszt wydania zezwolenia na pracę o ponad 800 zł (do 100 zł).